Jak pomagamy?

Pomoc doraźna

Pierwsza pomoc, gdy zabrakło domu
Gdy nie ma domu, nie ma łazienki, w której można zadbać o swoją higienę. Nie ma też pralni ani garderoby, gdzie można by wyprać i przechowywać ulubione ubrania. Dlatego to wszystko – prysznice, pralki, garderoba – są dostępne w Dziele, aby każdy potrzebujący mógł zadbać o swoją higienę. Pomagając doraźnie, chcemy wyjść naprzeciw najbardziej podstawowym potrzebom najuboższych, wynikającym bezpośrednio z utraty dachu nad głową.
Więcej informacji

Punkt wydawania żywności

Miejsce spotkania i nawiązywania relacji
W życiu osób bezdomnych jest wiele niewiadomych, ale jedno jest pewnie: kuchnia przy ul. Reformackiej 3 jest czynna codziennie między godziną 16:00 a 17:00. W kuchni tej nie ma luksusów, bo tylko ciepła herbata i zwykłe pszenne bułki – po dwie dla każdego. Ale często miejsce to jest pierwszym przystankiem dla osób, które kręte ścieżki bezdomności zawiodły do Krakowa. Od posługujących w kuchni braci kapucynów i wolontariuszy mogą otrzymać informacje o innych formach pomocy dostępnych w mieście.
Więcej informacji

Punkt konsultacyjny

Tutaj nikt ze swoimi problemami nie pozostaje sam
Utrata domu to nie tylko fizyczny brak dachu nad głową. To splot wielu okoliczności, które utrudniają skierowanie swojego życia na właściwe tory. W Punkcie Konsultacyjnym Dzieła osoby bezdomne określają swoje cele i przy życzliwym wsparciu pracowników socjalnych rozpoczynają drogę do nowego domu. Dzięki fachowym poradom, indywidualnemu podejściu i przyjaznej atmosferze osoby z najbardziej zawiłym życiorysem mogą mieć pewność, że ze swoimi problemami nie pozostaną same.
Więcej informacji

Dział aktywizacji zawodowej

Praca – droga do samodzielności
Dział Aktywizacji Zawodowej Dzieła oferuje różne formy wsparcia osobom bez domu poszukującym zatrudnienia. Możliwość skorzystania z internetu, wykonania darmowego telefonu do pracodawcy, przejrzenia gazet z ofertami pracy, a przede wszystkim indywidualne konsultacje z doradcą sprawiają, że rocznie dzięki wsparciu Dzieła zatrudnienie znajduje kilkadziesiąt osób.
Więcej informacji

Centrum Integracji Społecznej

Bo razem kroczyć raźniej
CIS powstał z myślą o osobach bezdomnych pozostających długotrwale bez pracy i mających trudności w podjęciu zatrudnienia. Współdziałając z krakowskimi pracodawcami oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie, zespół Centrum Integracji Społecznej (doradcy zawodowi, trenerzy pracy, instruktorzy) na nowo przygotowuje podopiecznych do samodzielnej pracy zawodowej.
Więcej informacji

Poradnia psychiatryczno-psychologiczna

Tu nieświadome staje się zrozumiałe
Problemy wyniesione z rodzinnego domu, brak dachu nad głową i kochających bliskich – to bagaż doświadczeń wspólny dla wielu osób bezdomnych. Choć na pierwszy rzut oka niewidoczny, ma decydujący wpływ na to, jak toczy się życie. Zespół Dziełowej poradni złożony z lekarza psychiatry, psychoterapeutów i braci kapucynów słucha, towarzyszy, doradza, by z trudnej przeszłości pacjentów zbudować jaśniejszą wizję jutra.
Więcej informacji

Pomoc mieszkaniowa

Domowa szkoła życia

Dzieło prowadzi 12 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Ich lokatorzy objęci są fachową pomocą zespołu specjalistów Dzieła, którzy wspierają ich w codziennych życiowych czynnościach oraz na drodze realizowania planów wyjścia z bezdomności. Dzięki tej „szkole domowego życia” własny dom odnalazło już kilkadziesiąt osób.

Więcej informacji

Grupy wsparcia

Bo w grupie jest siła
Nikt tak dobrze nie zrozumie człowieka doświadczającego bezdomności jak drugi człowiek, który znalazł się w podobnej sytuacji. W ramach grup wsparcia Dzieło daje przestrzeń do spotkań, rozmów, dzielenia pasji i nawiązywania przyjaźni, dzięki którym łatwiej znieść trudy drogi do nowego domu. Dziś w Dziele funkcjonuje pięć grup wsparcia. Niektóre z nich powstały z inicjatywy samych osób bezdomnych.
Więcej informacji

Świetlica „U Ojca Pio”

Chwila wytchnienia od zgiełku ulicy
Świetlica została otwarta w listopadzie 2015 r. i od początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jest to miejsce, gdzie w radosnej atmosferze przy kawie, grach planszowych i prostych pracach manualnych można odpocząć od zgiełku ulicy. Wspólnie spędzony czas sprzyja nawiązywaniu relacji i motywowaniu do korzystania z pomocy Dziełowych specjalistów.
Więcej informacji

Kuchnia społeczna im. siostry Samueli

„To nasz Wierzynek!”
Kuchnia sióstr felicjanek przy ul. Smoleńsk powstała blisko 150 lat temu. W 2013 r. ze swojej starej siedziby przeniosła się na parter nowego Centrum Pomocy.  Posiłki tu serwowane są pyszne, a porcje duże. Każdego dnia na ciepły obiad przychodzi tu ponad 200 osób – ubogich, starszych oraz studentów. Obiad w kuchni może zjeść każdy – zapisy nie są wymagane.
Więcej informacji

Pomoc lekarska

Gdy niedomaga zdrowie
Osoby bezdomne i ubogie często nie mają możliwości korzystania z państwowej służby zdrowia, dlatego jedno z pięter budynku Dzieła przy ul. Smoleńsk 4 przeznaczono na ambulatorium. Najuboższych opieką medyczną otaczają lekarze-wolontariusze ze Stowarzyszenia „Lekarze Nadziei”. Pacjenci mogą uzyskać tu pomoc lekarza internisty, stomatologa, neurologa oraz ginekologa, a także zaopatrzyć się w leki.
Więcej informacji

Współpraca z innymi

Projekty kapucyńskie w Polsce i w Europie
Od samego początku istnienia Dzieło Pomocy św. Ojca Pio współpracuje z placówkami kapucyńskimi z prowincji krakowskiej, wspierając finansowo realizowane w nich projekty pomocowe. Dzięki Darczyńcom Dzieła udało się zrealizować już ponad 180 różnych inicjatyw – charytatywnych, remontowych, kulturalnych, mających na uwadze osoby ubogie oraz dzieci i młodzież.
Więcej informacji

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl