Wyciągnij rękę do ubogiego - tak przeżyliśmy tegoroczne ŚDU

Wyciągnij rękę do ubogiego - tak przeżyliśmy tegoroczne ŚDU

W niedzielę 15 listopada po raz czwarty przeżywaliśmy Światowy Dzień Ubogich. Myślą przewodnią tegorocznego ŚDU były słowa „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32). Choć w tym roku nie mogliśmy się spotkać w Namiocie na Małym Rynku to przez cały miniony tydzień staraliśmy się być jeszcze bliżej tych, których papież Franciszek stawia w centrum tego wydarzenia, a którzy często zmagają się z czymś znacznie trudniejszym niż ubóstwo materialne – z wykluczeniem i samotnością.

"Wyciągnij rękę do ubogiego” jest zaproszeniem do odpowiedzialności będącej bezpośrednim zaangażowaniem tych, którzy czują, że dzielą ten sam los. To jest wezwanie do wzięcia na siebie ciężarów osób najsłabszych, jak przypomina św. Paweł: „Miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie! " - czytamy w tegorocznym orędziu Ojca Świętego na ŚDU. 
– Papież sugeruje, aby – zanim wyciągniemy ku drugiemu rękę gotową do pomocy – rozpocząć ten trening od: „świadomości tego, jak bardzo my sami, jako pierwsi, potrzebujemy wyciągniętej ręki w naszą stronę”. To pierwsza lekcja, którą musimy odrobić – uświadomić sobie, że jesteśmy tacy sami, w pragnieniach, we wrażliwości, w poczuciu godności, tęskniący za miłością, szacunkiem, tak samo podatni na zranienia, tak samo tęskniący za bliskimi, za dobrym życiem... Nie stoimy wyżej, my którzy wyciągamy pomocną rękę, ale możemy stanąć obok, jak siostra czy brat. Wtedy odkryjemy też nieoczywistość pomagania - że uratował nas właśnie ten, ku któremu wyciągnęliśmy naszą pomocną rękę."- komentuje br. Henryk Cisowski, założyciel i wieloletni dyrektor Dzieła.

1375 gorących posiłków
W ramach tegorocznego Światowego Dnia Ubogich zadbaliśmy o to, by oprócz duchowego przeżycia tego czasu, była to również konkretna pomoc materialna dla osób bezdomnych, które każdego dnia szukają w Dziele pomocy. Dlatego przez cały tydzień wydaliśmy 1375 ciepłych obiadów. Dla wielu osób ustawiających się w kolejce, był to jedyny gorący posiłek w ciągu dnia, co zwłaszcza teraz kiedy temperatura na zewnątrz mocno spadła – jest szczególnie ważne i pozwala nabrać sił. 

Paczki żywnościowe
Oprócz przygotowywanych każdego dnia kanapek, gorących napoi i obiadów, wydawaliśmy paczki z żywnością długoterminową. Choć jest to stała forma pomocy, którą realizujemy raz w miesiącu to tym razem paczki były naprawdę wyjątkowe, bo wypełnione po same brzegi najbardziej potrzebnymi produktami. Nie zabrakło w nich kawy, zimnych napoi, owoców, konserw, dań gotowych, czy czegoś "na słodko". Choć w taki sposób mogliśmy podarować osobom bez domu tę odrobinę “normalności”, która witana była naprawdę szerokim uśmiechem.

 
 
Wspólna modlitwa
W ramach Światowego Dnia Ubogich każdy poranek rozpoczynaliśmy wspólną modlitwą z osobami bezdomnymi oczekującymi przed budynkiem Dzieła. Rozdawaliśmy również karteczki z myślami naszego Patrona, które – choć są drobnym gestem to wiemy, że dodawały otuchy i nadziei na cały dzień. 
 
  
 
Duchowe przygotowania
W tygodniu poprzedzającym IV. Światowy Dzień Ubogich chcieliśmy przygotować się do tego wydarzania również w sposób duchowy. Dlatego na naszym profilu na Facebooku codziennie publikowaliśmy specjalnie przygotowane na tę okazję krótkie rozważania orędzia papieża Franciszka, autorstwa br. Henryka Cisowskiego OFM Cap - założyciela Dzieła. Miały być one pomocą w jeszcze głębszym zrozumieniu przesłania, jakie za sobą niesie Światowy Dzień Ubogich. 
– Wyciągnięta ręka w stronę ubogiego nie pojawiła się jednak znikąd i niespodziewanie. Ten gest zaświadcza raczej o tym, iż przygotowujemy się do rozpoznania ubogiego i do wsparcia go wtedy, gdy zacznie potrzebować pomocy. Nie improwizuje się narzędzi miłosierdzia. Konieczny jest codzienny trening, który rozpoczyna się od świadomości tego, jak bardzo my sami, jako pierwsi, potrzebujemy wyciągniętej ręki w naszą stronę." – czytamy w Orędziu.
 
Zadaj pytanie papieżowi
Każdy z nas nosi w sobie pytania, które chciałby zadać papieżowi. Teraz to stało się możliwe, dzięki inicjatywie fundacji Lazare, w której osoby bezdomne mogły napisać swoje pytania i wrzucić je do specjalnie przygotowanej skrzynki. Skąd brać nadzieję? Dlaczego Bóg pozwala, żebym był bezdomny? A może: jakiej muzyki słucha papież Franciszek najczęściej? To tylko niektóre z tych, które zadali podopieczni Dzieła. Pośród wszystkich zgłoszeń nadesłanych z całego świata, Ojciec Święty wybierze 10 z nich i odpowie na nie podczas wideokonferencji. 
 
 
Dzieło nagrodzone w konkursie "Błogosławieni Miłosierni 2020"
Tegoroczne ŚDU zakończyło się dla nas w wyjątkowy i bardzo radosny sposób, ponieważ zajęliśmy 1. miejsce w konkursie "Błogosławieni miłosierni 2020" zorganizowanym przez Archidiecezję Krakowską. Werdykt kapituły został ogłoszony 15 listopada w ramach obchodów IV Światowego Dnia Ubogich po uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski. W uzasadnieniu czytamy: "Działalność Dzieła Św. Ojca Pio zdecydowanie wyróżnia się pod względem zakresu i obszarów udzielanej pomocy, poczynając od codziennej pielęgnacji do aktywizacji zawodowej i podjęcia pracy. Organizacja pomaga osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością, wspiera osoby w wyjściu z bezdomności w ramach integracji społecznej, zawodowej czy mieszkaniowej. Dzieło Św. Ojca Pio ma liczne rzesze wolontariuszy, którzy włączają się w niesienie pomocy potrzebującym i pomagają im odzyskać godność ludzką.
Nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych w całości przeznaczymy na pomoc osobom doświadczającym bezdomności.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl