Dzień Dobrych Uczynków – nie tylko 19 maja!

Dzień Dobrych Uczynków – nie tylko 19 maja!

Dziś obchodzimy nieformalne święto – Dzień Dobrych Uczynków – choć tak naprawdę w Dziele to świętowanie trwa 365 dni w roku. Każdego dnia, a w czasie epidemii jeszcze bardziej, doceniamy wielkie i małe gesty wszystkich, którzy włączają się w pomoc najuboższym. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że sposobów pomagania i dobrych uczynków, jest u nas tyle, ile osób, które pojawiają się w Dziele – zarówno realnie, jak i wirtualnie!

Dzisiejszy dzień jest dobrą okazją, żeby opowiedzieć o dobru, którego na co dzień doświadczamy. Wierzymy, że siłą Działa Pomocy św. Ojca Pio są ludzie, którzy je razem tworzą: przyjaciele, darczyńcy, wolontariusze, pracownicy i bracia kapucyni. Od 16 lat wzruszacie nas zaangażowaniem i wrażliwością na los osób bez domu, onieśmielacie swoją hojnością i zaskakujecie pomysłowością w sposobach pomagania. Zobaczcie, jak wiele dobra razem czynimy!

By bezpiecznie nieść pomoc

Od ponad miesiąca w Polsce obowiązuje noszenie maseczek. W związku z dużą ilością osób, które każdego dnia korzystają z pomocy Dzieła oraz liczbą pracowników i wolontariuszy, wykorzystujemy ich bardzo wiele. Dzięki życzliwości naszych przyjaciół - osób prywatnych oraz organizacji, które regularnie obdarzają nas maseczkami, możemy bezpiecznie nieść pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Dzięki pracy wielu osób, które wykorzystują swój czas i umiejętności na ich „domową” produkcję możemy przekazywać je również osobom bezdomnym. W sposób szczególny dziękujemy: naszym wolontariuszkom - Bogusi, Paulinie i jej mamie Lucynie, Grupie Modlitwy Ojca Pio z Wrocławia oraz pani Kasi, która podarowała nam maseczki jednorazowe.
Niezbędnym elementem stroju osób posługujących w Dziełowej łaźni oraz pełniących dyżur na recepcji, które mają zapewnić im bezpieczeństwo oraz ochronę, są również przyłbice. Otrzymaliśmy je od Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, inicjatywy „Przyłbica w Koronie”, oraz firmy 3DCenter z Wrocławia.

Drobny gest, który wiele znaczy

Od samego początku pandemii, w odpowiedzi na potrzeby osób doświadczających bezdomności  wydajemy kanapki, owoce oraz ciepłe napoje: kawę i herbatę. Tym samym codziennie przygotowujemy 300 bułek. Dzięki wsparciu kilku krakowskich firm: firmie Handlowej ANPOL, Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu „SPROCKET” oraz firmie Avocado - nasze kanapki są pełnowartościowe i naprawdę smaczne.
Raz w tygodniu przekazujemy osobom bez domu paczki żywnościowe, w których znajdują się produkty spożywcze z długim terminem ważności. Taka forma wsparcia pomaga najuboższym przetrwać kilka dni bez konieczności przemieszczania się i opuszczania miejsc, w których na co dzień przebywają. W ostatnim czasie dużym wsparciem w ich przygotowaniu były: sklep Biedronka, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Bank Żywności oraz krakowska firma SABO.

W naszej codziennej pracy oprócz działań planowanych, zmierzamy się również z różnymi wyzwaniami, którym musimy stawić czoła. Tak było z nagłym pojawieniem się potrzeby lodówki. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że w takich sytuacjach możemy liczyć na wsparcie życzliwych ludzi – tak było i tym razem. Na nasz apel odpowiedziała pani Alina oraz pani Agnieszka, które podarowały nam używane, lecz w pełni sprawne sprzęty za co jesteśmy bardzo wdzięczni. W tym samym czasie, również dzięki zaangażowaniu oraz inicjatywie pani Ani, powstała zbiórka na zakup nowej lodówki, która pomoże nam sprawnie realizować działania w zakresie pomocy doraźnej.

W drodze do nowego domu

Na przestrzeni lat mieliśmy okazję współpracować w wieloma lokalnymi i międzynarodowymi firmami. Jedną z nich, jest firma IKEA, która do tej pory przekazywała nam resztki tkanin, dzięki którym uczestnicy Centrum Integracji Społecznej doskonalili umiejętności krawieckie w Dziełowym warsztacie. Natomiast w ostatnim czasie IKEA przekazała nam również blisko 900 produktów ze swojego asortymentu, w tym m.in. ręczniki, koce, naczynia oraz meble (komody, szafy, stoły, krzesła). Część sprzętów już wkrótce trafi do naszych mieszkań wspieranych, co pomoże nam je odpowiednio doposażyć oraz stworzyć warunki prawdziwego domu. Pozostałe produkty zasilą naszą Dziełową łaźnię, pralnię i garderobę, z których na co dzień korzystają osoby doświadczające bezdomności.

Razem możemy więcej

Każdy gest życzliwości oraz wsparcia, którego doświadczamy na różnych płaszczyznach naszej działalności jest dowodem na to, że dobrem można się dzielić zawsze oraz na wiele różnych sposób. A dobry uczynek – nawet ten najmniejszy – może odmienić czyjąś historię. Często mówi się, że im więcej dajemy, tym więcej otrzymujemy. W Dziele doświadczamy tego każdego dnia. Dzięki ludziom dobrej woli – wrażliwych na los osób doświadczających bezdomności oraz o hojnych i otwartym sercach – realizujemy naszą posługę wśród osób bez domu, samotnych i wykluczonych, pełni nadziei patrząc w przyszłość.

A jeśli chciałbyś zrobić dobry uczynek z myślą o osobach doświadczających bezdomności – zapraszamy do kontaktu! W końcu najlepsze pomysły to te, które sprawiają radość drugiemu człowiekowi. Teraz możesz połączyć swoją pasję, talenty lub swoje święto (urodziny, ślub lub inne uroczystości) z pomaganiem! Każda okazja jest dobra, żeby zrobić coś dla innych. Masz jakieś pytania? Bardzo chętnie na nie odpowiemy! Napisz na: kontakt@dzielopomocy.pl

 

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl