Filmowe popołudnie

fot.: www.tapeteos.pl

fot.: www.tapeteos.pl

W minioną środę największa sala Dzieła Pomocy św. Ojca Pio na ul. Loretańskiej zamieniła się w salę filmową. Wszystko to za sprawą pokazu filmowego, zorganizowanego przez grupę wsparcia „Loretanin”.

Przygotowania do seansu zaczynają się dużo wcześniej. Na jednym z cotygodniowych spotkań grupy, jej członkowie rozmawiają na temat filmów, które chcieliby zobaczyć. Po głosowaniu i wyborze konkretnego tytułu, rozpoczyna się kolejny etap, którym jest tworzenie plakatów i zaproszeń. Następnie są one rozpowszechniane w Dziele i w placówkach pomocniczych, tak aby o wydarzeniu mogło dowiedzieć się jak najwięcej zainteresowanych.

W dniu pokazu na przybywających na miejsce gości czeka poczęstunek. O to aby każdy z uczestników mógł czuć się komfortowo dbają członkowie „Loretanina”. Jednym z nich  jest pan Krzysztof, który podkreśla, że każdy z uczestników poczuwa się do odpowiedzialności za grupę.

Wyświetlany w minioną środę film „Praktykant”, w którym w tytułową rolę wcielił się Robert De Niro, spotkał się z dużym zainteresowaniem i uznaniem wśród publiczności. Historia opowiada o wdowcu, który przechodząc na emeryturę szuka dla siebie dodatkowego zajęcia. Pomimo komediowego charakteru, fabuła porusza ważne życiowe tematy i dylematy, z którymi przychodzi nam mierzyć się każdego dnia.

„Takie filmowe spotkania to stałe zadania zespołu „Loretanin”. Widzę w nich sens. Jest to okazja do rozmów. Myślę, że ich uczestnicy cenią sobie możliwość przyjścia do Dziełowego kina. Często dziękują prosząc o więcej i częściej” – mówi prowadzący grupę wsparcia Darek, pracownik socjalny Dzieła.

____________________________________________________

Grupa  „Loretanin” powstała z inicjatywy osób bez domu i działa nieprzerwanie od 2012 r. Jej uczestnicy o artystycznym zamiłowaniu przygotowują seanse filmowe, tworzą prace plastyczne i odwiedzają miejsca kultury takie jak opery, muzea czy teatry.

„Osoba doświadczająca bezdomności będąc w grupie nie czuje się porzucona. Każdy z nas może pomóc i dać coś od siebie. Dostrzec, że wśród nas są osoby potrzebujące wsparcia. Dzięki tym działaniom czuję, że jestem potrzebny nie tylko sobie, ale też komuś” – podsumowuje pan Krzysztof, współtworzący grupę Loretanin.

 

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl