15 lat Dzieła Pomocy!

15 lat Dzieła Pomocy!

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio już od 15 lat niesie nadzieję osobom bez domu. Jest to ważna i piękna rocznica do świętowania dla wszystkich osób związanych z organizacją: braci kapucynów, pracowników, darczyńców, wolontariuszy, a przede wszystkim dla tych, dla których Dzieło stało się „zastępczym domem”, w chwili gdy tego prawdziwego zabrakło…

To, jak ważna jest obecność Dzieła w życiu osób doświadczających bezdomności można było zobaczyć i usłyszeć w miniony czwartek, 19 września, kiedy to blisko 200 osób w atmosferze radości i braterstwa świętowało 15 urodziny Dzieła Pomocy.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza święta w kościele braci kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie. Było to nabożeństwo wyjątkowe. Zgromadziło kilkaset osób związanych z Dziełem i było swoistym dziękczynieniem pracowników, wolontariuszy i osób bez domu za lata działalności. Modlono się wspólnie: „Dziękujemy za każdą przemianę, za każde dobro, które się dokonało w życiu osób bezdomnych, za Twoją wierność, obecność przy każdym z nas! Dziękujemy za dar wolności który jest w Tobie, za każde uzdrowienie wewnętrzne, za dar przebaczenia i pojednania z Tobą, z drugim człowiekiem, dziękujemy za każdą przywróconą nadzieję na odzyskanie domu, za każdą osobę która odnalazła dom…” zaś brat Tomasz Żak OFM Cap, minister prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, w swojej homilii mówił o codzienności funkcjonowania organizacji:  – Chcemy przekazywać – wiemy to od samego początku – nie tylko chleb. Dzieło ma pomagać człowiekowi (…) być zbawienne, wyciągać ludzi do lepszego życia.

Po nabożeństwie przyszedł czas na wspólne świętowanie przy stole – do urodzinowej uczty wielkiej Dziełowej rodziny zasiedli wspólnie wszyscy zaproszeni goście. Wieczór był wypełniony rozmowami, wspomnieniami i wzruszeniami, wszyscy zostali ugoszczeni pysznym obiadem, a nawet urodzinowym tortem na deser. Biesiadującym czas umilał koncert Góralskiej Orkiestry Dętej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Ale to, co było na stołach, było tylko „dodatkiem” do wielkiej uczty duchowej, jaka miała miejsce tego wieczoru…  My chcemy być z ludźmi blisko, mieć dla nich czas, chcemy ich wysłuchać, aby naprawdę poczuli wsparcie. Kuchnia, łaźnia to nie jest nasz cel. Naszym celem jest, żeby zaczęli inaczej myśleć o sobie, korzystając z tej pomocy – mówił brat Grzegorz Marszałkowski OFM Cap, dyrektor Dzieła Pomocy. Nasz jubileusz 15-lecia to czas radości i świętowania. To wszystko, co się w Dziele dotąd wydarzyło, to nasze dzisiejsze spotkanie, dzisiejsze rozmowy sprawiają, że dosłownie chce się żyć, chce się kroczyć ku dobremu. Ja sam czuję to bardzo mocno, jestem również przekonany, że  to uczucie zakrólowało w sercach wszystkich obecnych na świętowaniu jubileuszu.  

Finałowym punktem programu spotkania była niespodzianka – wszyscy podopieczni Dzieła otrzymali drobne prezenty – kosmetyki oraz słodycze, które specjalnie na ten cel zostały ofiarowane Dziełu przez zaangażowane firmy oraz indywidualnych darczyńców. Drobne podarki sprawiły wszystkim wielką radość – panie szczególnie cieszyły się z zestawów do makijażu zaś panowie z wód toaletowych. W każdym prezencie znalazł się również drobiazg uszyty w Dziełowej pracowni CIS – kosmetyczka lub torebka na dokumenty. – Piękny prezent, bardzo się cieszę… mówiła Pani Justyna, podopieczna Dzieła Pomocy. Dokładnie 11 września byłam pierwszy raz w życiu u kosmetyczki, zadbałam o swoje dłonie, żeby tak w pracy jakoś lepiej wyglądać, proszę zobaczyć – mam pomalowane paznokcie!  A w tej paczce tyle kosmetyków, muszę się nauczyć z nich korzystać, trochę się do nich przekonać, dziękuję!

Jubileuszowy wieczór zakończyło błogosławieństwo. Brat Tomasz Żak udzielił go wszystkim zgromadzonym, ale również poprosił o to, aby wszyscy obecni na jubileuszu udzielili go sobie nawzajem – życząc sobie tego, co w życiu każdego człowieka najważniejsze: Pokoju i Dobra. To wspólne błogosławieństwo było bardzo wzruszającym i budującym doświadczeniem, które zwieńczyło wieczór wspólnego świętowania. – Pięknie było! Ale nie tak raz pięknie, tak trzy razy pięknie – podsumował pan Robert, podopieczny Dzieła. I bardzo dużo pracy w to włożyliście, bardzo... Ale też SERCE, ile wy w to włożyliście serca, ile tam było serca   

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizacje jubileuszu, a w sposób szczególny:
- Sieciom sklepów Biedronka i Tesco oraz firmie Delia Cosmetics,
- Cukierni Adam Adamek oraz firmie Animatort,
- Inspektoratowi Ratowniczemu Chorągwi Krakowskiej ZHP.

Dziękujemy również wszystkim gościom, którzy świętowali 15 urodziny Dzieła Pomocy.
Wasza obecność na spotkaniu, całe dobro, z pewnością będzie dla nas wszystkich ważną i piękną motywacją do dalszego działania!
 

Pełną galerię zdjęć z jubileuszu można znaleźć TUTAJ

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl