Nigdy nie możecie przestać marzyć

Nigdy nie możecie przestać marzyć

13 listopada, zakończyły się Europejskie Rekolekcje Radości i Miłosierdzia – pierwsza część naszej pielgrzymki do Włoch. Mając w pamięci słowa papieża, by ubodzy i wykluczeni zawsze pamiętali o swojej godności i nie przestawali marzyć, kontynuujemy nasze pielgrzymowanie.

Podczas trzydniowych rekolekcji papież, zwracając się do ponad 6000 ubogich, bezdomnych, wykluczonych i bezrobotnych z całej Europy, przeprosił za tych chrześcijan, którzy odwracają się od nich plecami. Przypomniał, że ci najbardziej potrzebujący noszą w sobie tę samą godność, jaką miał sam Jezus, który urodził się i żył jako ubogi.

W niedzielę podczas Mszy św. na zakończenie Jubileuszu ubogich i wykluczonych, Ojciec Święty, nawiązując do Ewangelii (Łk 21,5) przypomniał, że na świecie są dwa prawdziwe bogactwa, które nigdy nie zanikną: Pan i bliźni. Wszystko inne - niebo, ziemia, najpiękniejsze rzeczy, nawet ta bazylika - przemija; ale nie możemy wykluczać z życia Boga i innych ludzi (…). Osoba ludzka, umieszczona przez Boga na szczycie stworzenia jest często odrzucana, ponieważ przedkładane są nad nią rzeczy, które mijają. Nie można tego zaakceptować, ponieważ człowiek jest najbardziej cennym dobrem w oczach Boga, a przyzwyczajenie się do tego rodzaju odrzucenia jest rzeczą groźną.

To niezwykłe spotkanie Ojca Świętego z ubogimi już przynosi piękne owoce. Wielkie przeżycie, najwspanialsza przygoda, jaka mogła mnie spotkać: zobaczyć na żywo papieża i to w Watykanie (…). Duchowo, to jakbym się odbudował. Po słowach papieża wiem, że nasze życie też może być piękne – mówił na antenie Radia Watykańskiego pan Romuald, podopieczny Dzieła. Myślałem, że nic lepszego na mnie nie czeka. A tu zobaczyłem, że innym ludziom na mnie zależy – dodał pan Jacek, również z Dziełowej grupy.

Na naszych pielgrzymów czekało w Rzymie wiele atrakcji – nie tylko tych duchowych. Z dumą kibicowali polskim piłkarzom podczas zwycięskiego meczu z Rumunią, a pod przewodnictwem o. Henryka, dyrektora Dzieła, zwiedzali rzymskie bazyliki i słynne place. Nie ominęła ich również prawdziwa włoska kawa.

W poniedziałek 14 listopada z żalem trzeba było pożegnać Wieczne Miasto. Na szczęście Dziełowa pielgrzymka jeszcze nie dobiega końca. Następnym przystankiem jest San Giovanni Rotondo, a później Asyż – miejsca związane z życiem i działalnością naszych franciszkańskich patronów. Dopiero w czwartek 17 listopada skoro świt planowany jest powrót do Krakowa.

Pomysł na Europejskie Rekolekcje Radości i Miłosierdzia zrodził się w stowarzyszeniu Fratello, które zajmuje się organizowaniem wydarzeń dla osób wykluczonych. W październiku 2014 mała grupa ubogich pielgrzymów pojechała do Rzymu spotkać się z papieżem. Wielka radość uczestników i przemiany życia, jakie miały wtedy miejsce, przekonały organizatorów, że warto powtórzyć to spotkanie dla dużo, dużo większej grupy. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: fratello2016.org.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl