Pracownia w Dziele, dzieła w pracowni

Pracownia w Dziele, dzieła w pracowni

Codziennie o godzinie 5.30 rano dzwoni budzik pana Darka. Szybka toaleta, mocna kawa na rozpoczęcie dnia, spacer na przystanek i podróż tramwajem przez połowę miasta, by dotrzeć na ulicę Smoleńsk, do Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Pan Darek przyjeżdża tu codziennie od poniedziałku do piątku. Zawsze przed czasem, cierpliwie czeka przed wejściem, aby punktualnie o 8.30 wjechać windą na drugie piętro, gdzie w Centrum Integracji Społecznej rozpoczyna swoją pracę.

Centrum jest miejscem, które powstało z myślą o osobach bezdomnych pozostających długotrwale bez pracy i mających trudności z podjęciem zatrudnienia. Pracujący w nim zespół specjalistów przygotowuje osoby bezdomne do samodzielnej pracy zawodowej oraz wspiera je w jej utrzymaniu.

- Różne mam tu zadania – opowiada pan Darek, bezdomny podopieczny Dzieła Pomocy. - Tak po trochu wszystkiego, można powiedzieć… Trochę pracy przy gospodarstwie w Glichowie, trochę w sortowni odzieży, a trochę tu - na miejscu, takich porządkowych w Dziele. Ale najbardziej to lubię robotę w pracowni, to są moje ulubione prace – coś wymyśleć, wykroić, uszyć…

Pracownia to narożny słoneczny pokój. Przez uchylone okna wpadają głosy dzieciaków z okolicznej szkoły, w powietrzu czuć zapach świeżo wyprasowanych ubrań. Na stole porozkładane materiały – niektóre już wykrojone czekają na zszycie, inne czekają jeszcze na koncepcję – ciekawe, co z nich powstanie? Produkcja pracowni nastawiona jest w tej chwili na szycie toreb na zakupy i paszportówek na dokumenty – te pierwsze powstają głównie z myślą o darczyńcach Dzieła, te drugie to produkt dla osób bezdomnych. Słychać miarowy stukot maszyn do szycia, czasami ciężkie westchnienia, bo przy szyciu trzeba nieraz dobrze pomyśleć…

- Już od dłuższego czasu nosiliśmy się z pomysłem otworzenia w Dziele pracowni rękodzieła – opowiada Monika Kazimierska, kierowniczka CIS w Dziele Pomocy. - Naszym pierwszym wyzwaniem było to, by zdecydować, co my tu będziemy robić. Rozważaliśmy wiele możliwości: wypalanie w drewnie, ceramika… Tymczasem pracę w Centrum rozpoczął pan Darek z zacięciem krawieckim i profil pracowni wyklarował się sam… Mamy również inne pomysły i plany na rozwój naszej działalności, wszystko mam nadzieję przyjdzie z czasem, na razie się rozkręcamy…

Każdego wtorku do pracowni przychodzą wolontariuszki, dla których krawiectwo jest pasją i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Przychodzą, by zrobić coś razem, podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami. Wnoszą w to miejsce pozytywną energię i sporo pomysłów – a to na podszewkę, a to na wewnętrzną kieszeń do torby.

- Bardzo sobie cenimy becność wolontariuszek w pracowni – opowiada Wojciech Popielak, trener zatrudnienia wspieranego w CIS. Każda z nich jest inna – mają różne umiejętności, style szycia i pomysły… Każda wnosi do naszej pracowni coś nowego, coś innego, coś dobrego! Podczas naszych wtorkowych spotkań krawieckich mamy szansę uczyć się od siebie nawzajem – nie tylko szycia, ale również podejścia do pracy, do życia w ogóle…

I to podejście widać w pracowni w każdym szczególe: we wzajemnej życzliwości, w organizacji pracy oraz… na wieszaku, gdzie przechowywane są gotowe już torby. Wszystkie starannie uszyte, wyprasowane, wiszą w równym rządku, ułożone kolorami. 

Serdecznie zachęcamy, aby podczas XVII Czuwania z Ojcem Pio w Krakowie odwiedzić stoisko Dzieła Pomocy, gdzie będzie można poczęstować się pyszną kawą i herbatą oraz nabyć produkty wytwarzane w pracowni CIS Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. 

W okresie od 1 maja 2019 do 30 czerwca 2022 roku Dzieło Pomocy św. Ojca Pio realizuje zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Kraków: Prowadzenie Centrum Integracji Społecznej (CIS) dla osób bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością, bez pracy, przebywających na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl