Setki mieszkańców Krakowa oraz turystów wzięły udział w wystawie i happeningu „Zobacz więcej niż tylko bezdomnego”. Akcje zorganizowali pracownicy i wolontariusze Dzieła w ramach obchodów Dnia Ludzi Bezdomnych.

14 kwietnia stał się okazją, by na krakowskich ulicach i Rynku Głównym powiedzieć głośno o sytuacji osób doświadczających bezdomności, a także spróbować przełamać stereotypowe opinie na temat pani i panów bez domu. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio przez prezentowane na transparentach grafiki chciało opowiedzieć historię tych, którzy choć nie mają domu, mają liczne pasje, marzenia czy plany na przyszłość.

„Osoby bezdomne borykają się z wieloma problemami: głodem, zimnem, brakiem środków do życia, brakiem czystej odzieży, dostępem do sanitariatów czy samotnością. Jednak tym co najbardziej utrudnia, a nawet zamyka im drogę do domu, są krzywdzące stereotypy dotyczące bezdomności. Wielu z Was zapewne słyszało, że bezdomny to alkoholik, lump, leń – sam winien swojej sytuacji. Nie zgadzamy się z tym, ponieważ nasz codzienny kontakt z osobami bezdomnymi pozwala nam z pewnością stwierdzić jedynie to, że to tacy sami ludzie jak my, a fałszywe przekonania na temat osób bezdomnych dalekie są od rzeczywistości” – wybrzmiało w przemówieniu odczytanym podczas happeningu na Rynku Głównym.

– Chcieliśmy pokazać, że osoba bezdomna to ktoś więcej niż stereotypowe o niej opinie: człowiek z ulicy, śpiącego na ławeczce, który nieładnie pachnie, bo to tylko jakiś wyrywek bezdomności, która tak naprawdę jest bardzo szerokim pojęciem. Wśród osób bezdomnych jest wiele osób z pasjami, planami na przyszłość, tych, którzy pracują, ale przebywają w placówkach tymczasowego schronienia – te osoby też nie mają domu – mówi Justyna Nosek, pracownik Dzieła.

Kilkudziesięciu wolontariuszy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio podczas sobotniej akcji rozdawało ulotki, informujące o tym jak krzywdzące i często mijające się z prawdą, są krążące o bezdomności mity.

Happening na Rynku Głównym oraz przemarsz z transparentami po ulicach Krakowa zakończyło otwarcie wystawy „Zobacz kogoś więcej niż tylko bezdomnego”. Grafiki Łukasza Wąsa będą prezentowane do 30 kwietnia na krakowskich Plantach, między ulicą Poselską a Wawelem.

– Koncepcja wystawy opiera się na kontrastowym pokazaniu różnych etapów życia jednego człowieka. Mamy tutaj zestawione obok siebie normalne życie i życie na ulicy, przeszłość i teraźniejszość. Połowa spalonej fotografii symbolizuje utracone w wyniku jakiejś tragedii dawne życie. Chciałem pokazać jak cienka jest granica między szczęśliwym, normalnym życiem, a bezdomnością. Jak naprawdę niewiele nas dzieli i, że nie możemy marginalizować problemu bezdomności, bo w każdej chwili może stać się naszym problemem. Wystarczy tylko splot nieszczęśliwych wydarzeń i możemy stać się bezdomni – mówi autor prac.

Więcej o wystawie - artykuł.

Wydarzenia tegorocznego Dnia Ludzi Bezdomnych wpisują się w prowadzoną przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio kampanię społeczną "Niestygmatycy". Przypominamy, że na stronie www.niestygmatycy.pl publikujemy kolejne świadectwa osób wychodzących z bezdomności.

Więcej zdjęć w galerii – tutaj

Media o wydarzeniu:

Aktualności

Prowadzeni przez Ojca Pio

Bieżący rok, a szczególnie najbliższy weekend, to wyjątkowy czas dla wszystkich czcicieli Ojca Pio, w tym osób bezdomnych. 20 września będziemy obchodzić jubileusz stulecia stygmatyzacji, zaś 23 września przypada pięćdziesiąta rocznica śmierci świętego Kapucyna.

Czytaj więcej »