W niedzielę 19 listopada będziemy po raz pierwszy obchodzić Światowy Dzień Ubogich.

Rekolekcje, porady specjalistów z licznych organizacji pomagających ubogim i bezdomnym, warsztaty, wydarzenia artystyczne, projekcje filmowe to tylko niektóre z wydarzeń, które tworzą tygodniowe obchody ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej, w które włącza się Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. – To wydarzenie ma uczulić nas wszystkich – bez względu na wyznanie – na ludzi ubogich, często poukrywanych w społeczeństwie, którzy nieraz wstydzą się swego ubóstwa. Nie chodzi tylko o ludzi na Plantach czy w kanałach ciepłowniczych. Chodzi też o naszych sąsiadów… – mówi ks. Dariusz Raś, koordynator obchodów Światowego Dnia Ubogich w Krakowie.

W Krakowie obchody ustanowionego przez papieża Franciszka święta ubogich potrwają cały tydzień i rozpoczną się już 12 listopada. Zainauguruje je Msza św. o godz. 20.00 w kościele św. Barbary.

Głównym duchowym elementem tego czasu będą rekolekcje pod hasłem „Ubogi niech do mnie przyjdzie", które odbędą się w Bazylice Mariackiej. Potrwają od 16 do 19 listopada, a poprowadzi je ks. Mirosław Tosza ze wspólnotą Betlejem. Rekolekcje rozpoczną się w czwartek Mszą św. o godz. 18.30 pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Od wtorku 14 listopada do niedzieli 19 listopada krakowski Mały Rynek zajmie „Namiot Spotkań". Między godziną 10.00 a 20.00 odbędzie się w nim szereg warsztatów, występów i innych zajęć organizowanych przez instytucje na co dzień wspierające osoby w potrzebie. Jak podkreśla s. Teresa Pawlak, albertynka – największą biedą człowieka może być samotność. Można kogoś umyć, ubrać i nakarmić, ale ważne jest to, żeby spotkać się na równi. To mają być przyjacielskie spotkania na różnych płaszczyznach – w sytuacjach codziennych, ale też kulturalnych, których te osoby na co dzień nie doświadczają, żeby im pokazać, że nie są gorsi oraz by tego Święta Ubogich nie musieli przeżywać jako bezdomni – wyjaśnia.

Na zakończenie krakowskich obchodów ŚDU w niedzielę na Małym Rynku o godzinie 14.00 odbędzie się wspólny posiłek z towarzyszącym mu programem artystycznym oraz ekumeniczny koncert uwielbienia.
Jak tłumaczy ks. Dariusz Raś, czas ten przeznaczony jest dla wszystkich krakowian – nie tylko dla osób ubogich i tych, którzy na co dzień im pomagają. Ma on zwrócić szczególną uwagę na problem biedy ukrytej. Organizatorzy Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej mają nadzieję, że troska o potrzebujących na stałe zakorzeni się w mentalności społeczeństwa. Pomóc w tym ma inicjatywa „Gość w dom, Bóg w dom" w niedzielę 19 listopada. Pomysłodawcy zachęcają wszystkich do otwarcia swoich domów dla potrzebujących sąsiadów i zaproszenia ich choćby na wspólny posiłek.

O pomocy ubogim usłyszą również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych podczas specjalnych katechez i warsztatów współorganizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitarnej i Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Pełen program znaleźć można na stronie internetowej obchodów ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej: http://sdu.malopolska.pl/ oraz Facebooku.

 

- na podstawie materiałów Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej

Aktualności

Prowadzeni przez Ojca Pio

Bieżący rok, a szczególnie najbliższy weekend, to wyjątkowy czas dla wszystkich czcicieli Ojca Pio, w tym osób bezdomnych. 20 września będziemy obchodzić jubileusz stulecia stygmatyzacji, zaś 23 września przypada pięćdziesiąta rocznica śmierci świętego Kapucyna.

Czytaj więcej »